Порядок оформлення угоди купівлі продажу землі

Дата: 09.03.2021 10:26

Фото без описуНайбільш поширеною формою переходу права власності на землю є договір купівлі-продажу земельної ділянки. Обов'язковою умовою укладання угоди, як і будь-яких угод з нерухомістю, є нотаріальне оформлення договору відчуження. Підтвердженням придбання землі є правовстановлюючий документ на земельну ділянку. Крім цього документа, від продавця може знадобитися проект відведення земельної ділянки. Він визначає межі землі, координати ділянки, юридичні підстави набуття права власності продавцем, обмеження. Однак проект земельного відводу може бути на руках далеко не у всіх власників.

До реквізитів договору відносяться:
•    повне найменування сторіндоговору;
•    видугоди;
•    предмет угоди, яким є безпосередньо земельну ділянку. Також вказується місце розташування, площа та призначення землі, правовий режим та склад угідь;
•    документ, що підтверджує право власності Продавця на земельну ділянку;
•    папери, що підтверджують відсутність заборон на відчуження, а також обмежень використання ділянки, до яких відносяться заставу, орендні стосунки, сервітути,
•    сума договору;
•    обов'язки сторін по угоді.

Перед придбанням землі рекомендується зробити її детальний огляд. При цьому слід враховувати, що реально оцінити майбутню покупку можна тільки в тому випадку, якщо ділянка виділена в натурі, тобто, обмежений межовими знаками. При відсутності таких знаків краще домогтися виділення землі в натурі, навіть якщо це буде пов'язано з додатковими витратами.

Так само варто звернути увагу на цільове призначення ділянки. Наприклад, якщо ви купуєте землю для обслуговування житлового будинку, ви не можете на ньому розмістити промислове підприємство. Точніше можете, але для цього потрібно буде змінювати цільове призначення, що може виявитися дуже проблематичним.

У перелікдокументів, необхідних для нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу земельної ділянки, що перебуває у приватній власності фізичної особи, включаються:
•    паспорт та ідентифікаційнийкодпродавцятапокупця;
•    свідоцтво про реєстрацію або розірвання шлюбу (при наявності), нотаріально засвідчена згода другого з подружжя на укладення даного договору, як з боку продавця, так і з боку покупця;
•    довіреність, якщо від імені фізичної особи діє представник;
•    правовстановлюючий документ на земельну ділянку;
•    довідка про відсутність (наявність) обмежень (обтяжень) за даними Державного земельного кадастру;
•    довідка про відсутність (наявність) на земельній ділянці житлового будинку, інших будівель або споруд;
•    звіт про експертно-грошову оцінку земельних ділянок (якщо його немає, то слід зайнятися виготовленням такого, що забере час і спричинить додаткові витрати);
•    документ про сплату продавцем податку з доходів фізичних осіб;
•    виписка з Державного реєстру земель (поземельної книги) - надається територіальним органом Держгеокадастра і дійсна протягом 3-х місяців з моменту видачі.

Нормативна база:
Земельний кодекс — Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ.
Цивільний кодекс — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-ІV.
Закон про землеустрій — Закон України від 22.05.2003 р. № 858-ІV «Про землеустрій».
 Закон про кадастр — Закон України від 07.07.2011 р. № 3613-VІ «Про Державний земельний кадастр».
Закон про нотаріат — Закон України від 02.09.93 р. № 3425-ХІІ «Про нотаріат».
Закон № 1952 — Закон України від 01.07.2004 р. № 1952-ІV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Порядок № 1127 — Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 р. № 1127.