Рекомендації щодо систем обробок і методів боротьби з амброзією полинолистою

Дата: 12.07.2021 10:02

Рекомендована система обробок і методів боротьби

На сільськогосподарських угіддях:
-    Заходи, спрямовані на зменшення утворення насіння амброзії полино-листої;
-    Застосування заходів з ліквідації і запобігання подальшого поширення амброзії полинолистої.
Агротехнічні заходи:
•    дотримання чергування культур у сівозміні;
•    очищення машинного обладнання (сільськогосподарське, садове і буді-вельне машинне обладнання), що використовується в зонах, заражених амброзією полинолистою (А.artemisiifolia);
•    на засмічених полях висівати переважно озимі культури (пшениця, яч-мінь, жито, тритікале) суцільного посіву з підвищеною нормою висіву на           10-15%;
•    на полях, які звільняються наприкінці липня - на початку серпня та йдуть під ярі культури, використовувати напівпаровий обробіток грун-ту;
•    для посіву використовувати ретельно очищений від насіння бур'янів насіннєвий матеріал;
•    при збиранні зернових культур проводити однофазний (прямий) спосіб комбайнування;
•    протягом двох тижнів після збирання зернових культур суцільного по-сіву необхідно провести лущення стерні на глибину 8-10 см;
•    засмічені амброзією полинолистою на 60-80% поля необхідно відвести під чистий пар, а якщо немає можливості відвести під пар - проводити беззмінний посів озимих культур на протязі 2-3 років з попереднім 'на-півпаровим обробітком грунту;
•    транспортувати і використовувати засмічені насінням амброзії товарне зерно та зерновідходи суворо дотримуючись карантинних правил;
•    просапні культури висівати після двох культивацій на глибину 10-12 см;
•    висівати просапні культури після знищення масових сходів амброзії полинолистої, наприкінці їх оптимального строку висіву;
•    в комплекс заходів по догляду за культурами включити післясходове боронування ярих зернових та досходове і післясходове боронування просапних культур.
•    на просапних культурах додатково знищувати бур'яни міжрядним об-робітком грунту;
•    не розміщувати на засмічених полях культури, що одночасно достига-ють з амброзією полинолистою (насінники цукрових буряків, конопель, люцерни, суданської трави);
•    не вносити на поля напівперепрілий гній, отриманий при використанні кормів і підстилки, засмічених амброзією полинолистою;
•    ретельно очищати від залишків соломи, полови, зерна і грунту авто- і зерноочисні машини, трактори, комбайни і іншу сільськогосподарську техніку після її використання для збирання врожаю на забруднених ам-брозією полинолистою полях;
•    не розміщувати насіннєві посіви на полях, забур’янених амброзією;
•    знищувати виявлені навколо полів рослини амброзії до їх цвітіння;  .
•    на залишених полях, що повністю заростають: скошувати рослини ам-брозії полинолистої до цвітіння, обробляти поля гербіцидами суцільної дії, проводити 3-х разове лущення або дискування (вздовж та впоперек поля) та культивації;
Хімічні засоби:
Використовувати для боротьби з амброзією полинолистою гербіциди відповідно до -Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до викорис-тання в Україні.
Досягти* високого результату при застосуванні хімічних препаратів мо¬жна у фазі до 2-4-х справжніх листочків амброзії полинолистої. У більш піз¬ніх фазах розвитку амброзія полинолиста здатна дуже швидко нарощувати фазову резистентність до дії гербіцидів. Тому ефективність їх дії істотно знижується.
При обприскуванні у фазі бутонізації амброзії полинолистої дози гер-біцидів встановлюються по верхній межі рекомендованої.
Застосування гербіцидів має здійснюватись в суворій відповідності до вимог «Санітарних правил зберігання і застосування пестицидів у сільсько¬му господарстві». Виконання робіт із догляду за посівами слід розпочинати лише після закінчення встановлених термінів виходу людей на оброблені пе-стицидами площі.

В населених пунктах:
-    Заходи, спрямовані на зменшення утворення пилку та насіння амброзії полинолистої;
Механічним методом:
На землях з високими і дуже високими санітарно-гігієнічними вимога-ми (землі навколо житлової забудови, громадських будівель, тваринницьких ферм, парки, стадіони, спортивні площадки, промислові території і інші) ви-ключене застосування гербіцидів. Тут амброзія полинолиста знищується шляхом виполювання, ручного видалення або скошування.
Скошувати слід, по можливості, нижче, тому що при високому зрізі амброзія на уцілілій частині стебла здатна формувати бічні гілки, на яких ут-ворюються генеративні органи.
Чим пізніше проведена ця робота, тим менше імовірність утворення на рослинах бічних гілок. Але надто пізнє, після бутонізації, скошування не ба-жане, тому що в цей час амброзія полинолиста може утворити пилок -причину алергійних захворювань, і навіть утворити стигле насіння.
Операції по механічному знищенню амброзії полинолистої протягом вегетаційного періоду необхідно повторювати якнайменше 2-3 рази.

Агротехнічним методом:
•    виполювання, перекопування або приорювання грунту з подрібненням рослинних решток;
•    у вогнищах амброзії полинолистої створювати штучні фітоценози з багаторічних або газонних трав.

На узбіччях доріг та залізничних коліях:
-    Заходи, спрямовані на зменшення утворення насіння амброзії полино-листої;
Механічним методом:
•    скошування рослин амброзії полинолистої перед цвітінням в період бутонізації.

Хімічним методом:
•    використовувати для боротьби з амброзією полинолитстою гербіциди
відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до вико¬
ристання в Україні.