Переваги легальної зайнятості
Найефективнішим захистом інтересів у сфері зайнятості та відносинах з роботодавцями є правова поінформованість. Легальне працевлаштування передбачає такі права для працівників:
- право на вільний вибір професії та місця роботи;
- гарантоване отримання грошової винагороди за виконану роботу;
- безпечні умови та дотримання режиму праці;
- право на відпочинок;
- захист від незаконного звільнення;
- соціальний захист у разі втрати працездатності чи роботи.
Звертаємо вашу увагу, що такі гарантії існують лише за умов офіційної, легальної зайнятості. Можливо, за умов "тіньової зайнятості", той дохід, що його отримує громадянин у "конверті", вищий, однак лише легальна праця громадянина надає економічні та соціальні гарантії:
- щодо тривалості робочого часу, оплачуваної відпустки, створення належних умов праці на робочому місці, охорони праці;
- обов’язкових страхових виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (оплата лікарняних листів, відпустки по вагітності та пологах), у зв’язку з настанням нещасного випадку на виробництві, безробіття; право на пенсійні виплати в майбутньому.
Є випадки, коли роботодавці не укладають, а наймані працівники не наполягають на оформленні трудових відносин, отримуючи "тіньову" заробітну плату. Не всі роботодавці сумлінно виконують свої обов’язки щодо сплати страхових внесків за своїх працівників навіть у тих випадках, коли декларується офіційна зайнятість та працевлаштування.
Така ситуація може кардинально впливати на право кожного отримувати соціальні виплати в майбутньому.
Як відомо, згідно з чинним законодавством, нарахування пенсій залежить від двох критеріїв: розміру заробітної плати та страхового стажу.
Страховий стаж – це період, коли особа перебуває в офіційних трудових відносинах з роботодавцем, роботодавець офіційно сплачує заробітну плату та відповідно перераховує єдиний внесок за найманих працівників до страхових фондів. Адже соціальні виплати здійснюються не з державного бюджету, а саме з бюджету страхових фондів. Пенсія – з Пенсійного фонду, допомога по безробіттю – з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, лікарняні – з Фонду соціального страхування України.
Отже, підсумовуючи вище сказане, можна сказати, що офіційна зайнятість є важливим фактором в забезпеченні сьогодення і майбутнього наших громадян. Адже, це наші пенсії та наш соціальний захист. Звичайно, кожна людина сама приймає рішення щодо форми своєї зайнятості. Кожен з нас вирішує, що для нього є головним – жити одним днем чи мати певні гарантії у завтрашньому дні.