Переваги легальної зайнятості

Дата: 27.01.2022 11:45

Найефективнішим захистом інтересів у сфері зайнятості та відносинах з роботодавцями є правова поінформованість. Легальне працевлаштування передбачає такі права для працівників:

- право на вільний вибір професії та місця роботи;
   - гарантоване отримання грошової винагороди за виконану роботу;
   - безпечні умови та дотримання режиму праці;
   - право на відпочинок;
   - захист від незаконного звільнення;
   - соціальний захист у разі втрати працездатності чи роботи.

Звертаємо вашу увагу, що такі гарантії існують лише за умов офіційної, легальної зайнятості. Можливо, за умов "тіньової зайнятості", той дохід, що його отримує громадянин у "конверті", вищий, однак лише легальна праця громадянина надає економічні та соціальні гарантії:
     - щодо тривалості робочого часу, оплачуваної відпустки, створення належних умов праці на робочому місці, охорони праці;
     - обов’язкових страхових виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (оплата лікарняних листів, відпустки по вагітності та пологах), у зв’язку з настанням нещасного випадку на виробництві, безробіття; право на пенсійні виплати в майбутньому.

Є випадки, коли роботодавці не укладають, а наймані працівники не наполягають на оформленні трудових відносин, отримуючи "тіньову" заробітну плату. Не всі роботодавці сумлінно виконують свої обов’язки щодо сплати страхових внесків за своїх працівників навіть у тих випадках, коли декларується офіційна зайнятість та працевлаштування.

Така ситуація може кардинально впливати на право кожного отримувати соціальні виплати в майбутньому.
     Як відомо, згідно з чинним законодавством, нарахування пенсій залежить від двох критеріїв: розміру заробітної плати та страхового стажу.

Страховий стаж – це період, коли особа перебуває в офіційних трудових відносинах з роботодавцем, роботодавець офіційно сплачує заробітну плату та відповідно перераховує єдиний внесок за найманих працівників до страхових фондів. Адже соціальні виплати здійснюються не з державного бюджету, а саме з бюджету страхових фондів. Пенсія – з Пенсійного фонду, допомога по безробіттю – з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, лікарняні – з Фонду соціального страхування України.

Отже, підсумовуючи вище сказане, можна сказати, що офіційна зайнятість є важливим фактором в забезпеченні сьогодення і майбутнього наших громадян. Адже, це наші пенсії та наш соціальний захист. Звичайно, кожна людина сама приймає рішення щодо форми своєї зайнятості. Кожен з нас вирішує, що для нього є головним – жити одним днем чи мати певні гарантії у завтрашньому дні.