Врадіївська селищна рада
Миколаївської області

Знезараження питної води

Дата: 25.04.2023 15:58
Кількість переглядів: 926

Фото без описуВода - важлива потреба людини. Без їжі людина може прожити близько двох тижнів, без води – лише кілька днів.

Водопостачання — це комплекс заходів для забезпечення водою різних категорій споживачів. Подача достатньої кількості якісної питної води населенню не тільки дає змогу підвищити загальний рівень благоустрою, а й має санітарно/гігієнічне значення, оскільки забезпечує захист людей від різних епідемічних захворювань, які передаються через воду.

Вода може бути одним із факторів передачі інфекційних захворювань, у першу чергу – кишкових інфекцій. Крім кишкових інфекцій, через питну воду можуть передаватися також захворювання на туляремію, лептоспіроз, сибірську виразку та інші.

Погана якість водопровідної води - одна з основних проблем населення. Причинами тому незадовільний стан водопровідних труб. Більшість джерел водопостачання є природним середовищем існування патогенних мікроорганізмів і вірусів, які призводять до серйозних хвороб. Оскільки питна вода повинна бути безпечною для вживання, єдиний спосіб домогтися її високої якості – вдатися до дезінфекції.

Знезараження є вимушеним заходом,спрямованим на повне або часткове знищення бактерій і вірусів, які викликають у людини інфекційні та вірусні захворювання. Дезінфекція проводиться з метою підтримки епідемічної безпеки. Своєчасне знезараження води дозволяє запобігти поширенню бактерій, вірусів і розвиток хвороб. Ефективними способами дезінфекції побутової та питної води прийнято вважати: хлорування; ультрафіолетове очищення; обробка озоном; вплив ультразвуком.

З метою запобігання негативному впливу стану мережі на якість питної води проводиться дезінфекція систем після введення її в експлуатацію. Далі, двічі на рік необхідно проводити планову профілактичну дезінфекцію. Позапланова дезінфекція проводиться:

- при погіршенні якості питної води (не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною), за епідемічними показаннями (у випадку забруднення об'єктів водопостачання та ризику виникнення водних спалахів кишкових інфекцій).

- після проведення ремонтних та профілактичних робіт, а також після тимчасового припинення водопостачання.

Дезінфекція водопровідної мережі:

- до проведення дезінфекції обов'язково здійснюють попереднє очищення мережі від відкладень, обростань, іржі за допомогою промивання протягом 4 - 5 годин зі швидкістю 1 - 1,5 м на секунду. Ця вода зливається в каналізацію в усі відкриті тупикові та найбільш високі точки на мережі.

Методи дезінфекції:

- об'ємний метод - споруди заповнюють дезінфекційним розчином та залишають на експозицію (дезінфікуючим розчином з концентрацією 60 - 100 мг/л активного хлору, мережу заповнюють дезінфікуючим розчином до появи в найбільш віддаленій точці хлорного розчину з концентрацією 50% від початкової. Після цього всі крани закривають, і експозиція в мережі повинна становити 5 - 6 годин, потім дезінфікуючий розчин випускають, промивають мережу чистою водою до відсутності запаху хлору та відбирають пробу води для мікробіологічного дослідження та хімічного на залишковий хлор);

- поверхневий метод - зрошування : нанесення дезінфікуючого розчину на поверхню споруди, використовується у випадках, коли заповнення ємностей економічно не виправдане (резервуари чистої води, водонапірні вежі); дезінфекція резервуарів після очищення проводиться методом зрошення дезінфікуючим розчином у концентрації 200 - 250 мг/л активного хлору з розрахунку 0,3 - 0,5 л на кв. м поверхні, експозиція 1 - 2 години, після чого стіни та дно резервуару обмивають чистою водою, яку зливають у каналізацію, заповнюють його водою та вводять у дію.

Дезінфекція артсвердловини здійснюється в два етапи.

Для дезінфекції допускається застосовувати наступні хлорвміщуючі реагенти: гіпохлорит натрію (хлорноватистокислий натрій) згідно з ГОСТ 11086 марок А і Б; електролітичний гіпохлорит натрію; рідкий хлор згідно з ГОСТ 6718; хлорне вапно згідно з ГОСТ 1692, гіпохлорит кальцію (нейтральний) згідно з ГОСТ 25263 марки А; а також інші, дозволені для дезінфекції та знезараження питної води трубопроводів та споруд у сфері питного водопостачання (п. Д.2 додатка Д до ДСТУ-Н Б В.2.5-68:2012 «Настанова з будівництва, монтажу та контролю якості трубопроводів зовнішніх мереж водопостачання та каналізації»). Порядок розрахунку хлорування водопровідного трубопроводу наведено у пункті Д.5.6 додатка Д до ДСТУ-Н Б В.2.5-68:2012.

Засоби дезінфекції, що ввозяться в Україну, або виробляються в Україні підлягають державній реєстрації. Необхідність такої реєстрації регламентується постановою КМУ №908 від 03.07.2006 року (із змінами, внесеними згідно) Постанови КМУ від 25.03.2020 р. № 232; Постанови КМУ від 14.03.2018 р. № 178; Постанови КМУ від 18 січня 2012 р. № 28.

Реагенти слід застосовувати згідно з інструкцією щодо їх застосування. Промивка та дезінфекція водопровідних мереж - це обов’язок підприємства, яке постачає питну воду для населення. Дезінфекція потрібна для попередження негативного впливу стану водопровідних мереж на якість води та для забезпечення надійного функціонування водопровідних та каналізаційних мереж.

Роботи з промивки та дезінфекції споруд і мереж здійснює спеціалізована організація, за договором з адміністрацією установи.

Профілактичне знезараження водопровідних мереж – необхідний захід для безпечного користування послугами централізованого водопостачання

Питна вода яка подається населенню має бути тільки гарантованої якості!

 

Первомайське районне управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Миколаївській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь