Сказ – це небезпечне інфекційне захворювання спільне для тварин та людей
Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин та людини, спричинене нейротропним рабдовірусом, Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням квалфікованої медичної допомоги смерть неминуча.
Сказом можуть хворіти свійські тварини, найчастіше коти та собаки, в дикій природі сказ поширений серед лисиць, вовків, єнотів, куниць, кажанів. Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема, собаки.
Джерелом збудника сказу є хворі на сказ тварини, які виділяють вірус зі слиною, через укуси та обслинення, вражаючи здорових тварин та людей.
Механізм передачі контактний, шлях — рановий. Людина заражається при укусах скаженою твариною (90 % випадків) або попаданні її слини на пошкоджену шкіру та/або слизові оболонки (ослинення — 10 %), вкрай рідко — при знятті шкури з трупів скажених тварин, особливо лисиць. Описані рідкісні випадки зараження при обскубуванні пір'я свійських птахів, яких вбила хвора хижа тварина, внаслідок клювання птахами, зокрема, орлом, півнем. При перекушуванні зубами нитки під час зашивання одягу, пошкодженого укусом хворої тварини.
У тварини слина стає заразною (контамінованою) в останні 7—10 діб інкубаційного періоду і залишається такою протягом усієї хвороби. Сприяють природній передачі хвороби зміни в поведінці тварин. У диких тварин з'являється збудження, зникає страх перед людиною.
Доведена можливість аерогенно-контактного зараження (в лабораторних умовах, при відвідуванні печер, населених кажанами), коли вірус пасивно потрапляє через дрібні, іноді непомітні, ушкодження кон'юнктиви, слизових ротоглотки. Останніми роками описані окремі випадки ятрогенного (медичного) контактного зараження людей внаслідок пересадки рогівки, нирок або печінки від померлих донорів, в яких сказ, як причину смерті, не встановили.
Інкубаційний період, як правило, для людей триває 1-3 місяця, в деяких випадках від одного тижня до року, залежно від низки факторів: місця, глибини укусів, віку постраждалого (діти більш вразливіші).
Якщо вас покусала домашня тварина, яка вам відома, попросіть власника надати документи, які підтверджують іі щеплення.
Якщо вас покусала або подряпала власна тварина, не слід її позбуватися, за нею має бути встановлено 10-денне спостереження під контролем лікаря ветеринарної медицини.
Слід пам’ятати, що сказ не лікується. Тому проведення профілактичних заходів є основою у боротьбі з захворюванням.
Наголошуємо, що для недопущення сказу тварин необхідно щорічно робити щеплення всім домашнім тварин, починаючи з 3-місячного віку. Вакцина проти сказу є безкоштовною.
Для здійснення щеплення необхідно звернутися до Врадіївського відділу ветеринарної медицини Первомайської районної лікарні ветеринарної медицини за адресою: вул. Перемоги, 31, с-ще Врадіївка, Первомайський р-н, Миколаївська обл.., 56301, тел. +380968441615.
Попередьте друзів, близьких та сусідів, що важливо здійснювати щеплення домашніх тварин проти сказу та дотримуватись правил поводження з тваринами.
Шановні власники, бережіть своїх тварин, своєчасно проводьте щеплення від сказу (не рідше одного разу на рік) та не наражайте на небезпеку своєю бездіяльністю людей.
Спільно з ВООЗ, Міністерством охорони здоров'я України, Центром громадського здоров'я, ФАО та USAID розроблено постер "Важливо знати про сказ", він до вашої уваги.
У разі запитань звертатись на электрону адресу: veterinar_kroz@ukr.net; prv_dpss@dpssmk.gov.ua; udss_vrad@ukr.net, або за тел. (05133) 2-20-57 Первомайського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.