1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом
1 грудня уся світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цього дня людство згадує про те, яку серйозну загрозу для життя несе ця глобальна проблема.
Уперше захворювання на СНІД (синдром набутого імунного дефіциту) було виявлено в 1980 році в Нью-Йорку і Каліфорнії серед гомосексуалістів і наркоманів, що використовують внутрішньовенне введення наркотиків. За декілька років поширення СНІДу набуло характеру всесвітньої епідемії, що охопила населення практично усіх країн. До 1996 року у світі нараховувалося вже більше ніж 21 мільйон інфікованих.
У 1988 році серйозно стурбованими урядами була організована зустріч міністрів охорони здоров’я найбільших країн світу. На ній уперше привселюдно пролунав заклик до соціальної терпимості та розширення обміну інформацією щодо ВІЛ-інфікованих. Тоді також було вирішено оголосити 1 грудня Міжнародним днем боротьби зі СНІДом.
Заходи, що традиційно проводяться в цей день, відбуваються із символом – Червоною стрічкою. Її вигадав художник Франк Мур. У 1991 році цей символ був використаний вперше.Тепер кожен, хто надягає Червону стрічку 1 грудня, висловлює свою надію на майбутнє без СНІДу.
Хвороба спричинена вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) призводить до смертельної хвороби - синдрому набутого імунодефіциту людини (СНІД). ВІЛ та СНІД – невиліковні.
Що таке ВІЛ?
Вірус – мікроорганізм, який можна побачити тільки під електронним мікроскопом.
Імунодефіциту – неспроможність імунної системи захистити організм від інфекції й злоякісних пухлин.
Людини – організм, в якому розмножується вірус.
Що таке СНІД?
Синдром – тому що в людини виникає багато різних симптомів і захворювань.
Набутого – тому що він не успадковується.
Імунного – тому що уражається імунна система організму.
Дефіциту – тому що імунна система ослаблена і не здатна захищати організм.
Зростання пристрасті молодого покоління до наркотичних препаратів, зниження морально-етичних норм в сексуальному житті ще більше обтяжують песимістичний прогноз, оскільки обидва ці фактори здатні різко посилити природний хід епідемічного процесу ВІЛ-інфекції.
Людина, уражена вірусом, може виглядати здоровою і почуватися добре довгі роки, навіть, якщо вона є носієм вірусу.
Вірус передається на всіх стадіях захворювання: ВІЛ-інфекція передається через нестерильні інструменти при пірсингу, татуажі та інших маніпуляціях, в яких є контакт з кров’ю. Незахищений статевий акт. Передача вірусу від ВІЛ-позитивної матері дитині – під час вагітності, пологів і при годуванні груддю.
ВІЛ-інфекція не передається через обійми, потискання рук, користування туалетом, басейном, постільну білизну, кухонний посуд, укуси комах тощо.
Тест на ВІЛ здійснюється в закладах системи охорони здоров’я і, в першу чергу, центрами профілактики СНІДу. Тест є конфіденційним.
Якщо люди розуміють, як передається ВІЛ-інфекція, як їй можна запобігти та усвідомлюють сьогоднішню реальність життя з ВІЛ - вони можуть за допомогою цих знань дбати про власне здоров’я і здоров’я інших та толерантно ставитися до тих, хто живе з цією інфекцією.